Co jsem všechno pokazila

Ještě jsme ani nezačali a já už jsem stihla zkazit spoustu věcí. A dost jich ještě pokazím. Mám docela trému při psaní tohohle článku a budu mít ještě větší až ho budu zveřejňovat. Na internetu je přece všechno tak dokonalý, krásný  bez chyb. A tuhle dokonalost zkazím svojí blbostí.

Celá tahle chyba se točí okolo projektu domu. Díky své nepozornosti a neznalosti jsem probrečela několik dní.

nature-3184889_960_720
www.pixabay.com

První šok přišel při žádosti o hypotéku. Podle nabídek od firem a ceníků jsem si spočítala částku, kterou potřebujeme + rezervu navíc. O výslednou částku jsem tedy požádala. A projekt domu obsahuje rozpočet, kde jsou vypsané náklady na stavbu. Částka v projektu je samozřejmě mnohem vyšší než bych potřebovala. Banka však nepřihlíží na rozpočet můj, ale ten z projektu. Rozdíl je milionový a to je pro banku velké riziko. Řešením by bylo mít milion v kapse nebo vybrat jiný projekt, to by stálo peníze, čas a další nervy.

Druhý šok si pro mě připravil projektant (koupila jsem typový projekt domu od firmy a projektant pak dodělával přípojky a podobně). Od začátku celé stavební akce plánuji topit tepelným čerpadlem, nicméně jsem si nevšimla, že se s ním v projektu nepočítá. Je tam pouze varianta plynového nebo elektrického kotle. Tohle jsem obrečela snad ještě víc. Protože to byla moje zaslepenost, která tuhle chybu způsobila a mohla jsem si za to jen a jen sama. Měla jsem dvě možnosti, nechat projekt překreslit-opět za dost peněz. Nebo se smířit s jiným typem zdroje tepla.

V takových chvílích by si nejradši vyrvala vlasy, na všechno se vykašlala a zadupala každého, kdo se zeptá jak pokračujeme s domkem. Naštěstí se vždy najde nějaké náhradní řešení, které v sobě musím přijmout a pak už je všechno zase v pořádku a usmívám se do všech stran.

Tímto bych chtěla upozornit všechny kdo se chystají stavět, aby si opravdu vše promysleli, zkontrolovali a ponaučili. Aby si vybrali projekt, který má přijatelný rozpočet, který odpovídá částce jakou si mohou dovolit půjčit.

7 thoughts on “Co jsem všechno pokazila

 1. Ahojky,

  tak to je tedy něco! Z toho by mě asi kleplo. Je toho hrozně moc na co musí člověk myslet. A stavět dům tedy není zrovna nic jednoduchého. Ale buď v pohodě já svoji cestu do Irska plánuji ze všech stran a také už jsem udělala chyby. Zkrátka nikdy nic není úplně tak, jak si člověk naplánuje.

  Držím pěstičky, ať už vše dopadne podle tvého plánu a představ. 🙂

  1. Moc díky za podporu! Aby mě nekleplo, tak jsem si diář vyzdobila povzbuzujícími citáty a hodně to pomohlo. Tak to vyzkoušej 🙂 a aťse cesta povede!

 2. Teda Barčo, to nejsou žádné maličkosti, co se Ti přihodili, ale pořádné trampoty. Přeji Ti, abys brzy našla to nejlepší možné řešení 🙂

 3. Baru, jak to tak čtu, tak jste ještě opravdu na začátku. My tohle máme už všechno za sebou a proto Ti chci poradit, aby ses naučila se nad věcmi povznést. Protože pokud do toho jdete opravdu sami jako my, tak těch problémů a starostí,, které budete muset řešit a bude to jen na Vás bude ještě spoustu…. A to Tě ale nechci odradit nebo Tě tím stresovat, to určitě ne. Ale člověk si musí říct, že prostě nejde o život a snažit se to vyřešit jak nejlépe umí tak, aby se z toho nezbláznil. Je dobře, že jste na to dva a můžete se dělit, jak o radost, která je pak dvojnásobná, tak i o starosti, které jsou ve dvou poloviční. 🙂 To je veliká výhoda. Já si vůbec nedovedu představit nemít vedle sebe Lukáše. Ve dvou se vše lépe táhne! 🙂 Krásné dny přeji a co nejvíce radostí! 🙂

  1. Děkuji za milý vzkaz, moc mě potěšil 🙂 ano budeme stavět sami a s pomocí rodiny a přátel. Je toho hodně, ale výsledek bude stát za to! Pro nás později, pro Vás už brzo 🙂

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *