Finanční gramotnost 1. díl

money-2696234_960_720
www.pixabay.com

Pevně doufám, že se tenhle článek dostane k co nejvíc lidem, kteří mají v těchto pojmech hokej. A zároveň gratuluji těm, kteří mají v tomto ohledu jasno. Vám bude tenhle článek připadat zbytečný. Ale bohužel ze zkušenosti z práce vím, že spousta lidí plave v různých oblastech bankovnictví a pak zbytečně přijdou o peníze nebo pozdě zaplatí platbu.

Doufám, že takové věci už učí na školách, na těch co jsem byla já jsme žádnou finanční gramotnost neměli.

Jednorázový příkaz k úhradě – zadáte konkrétní částku, konkrétní účet příjemce a konkrétní den, kdy má platba odejít, pouze jednou.

Trvalý příkaz k úhradě – zadáte konkrétní částku, konkrétní účet příjemce, konkrétní den, kdy má platba odejít poprvé a frekvenci (jak často se má tato platba opakovat-denně, týdně, měsíčně, čtvrtletně, ročně).

Svolení k inkasu – pro konkrétní účet příjemce dovolujete, aby si sám stahoval platby z Vašeho účtu, nastavuje se limit a frekvence, kdy se bude tento limit obnovovat. Nejčastěji tyto platby používají energetické společnosti, mobilní operátoři a podobně. Od trvalého příkazu se tyto platby liší tím, že mohou být každý měsíc v jiné částce a že si tyto platby společnost musí sama vzít.

Příkaz k inkasu – tuhle volbu používají právě třeba ty energetické společnosti, aby si z Vašeho účtu vzali platbu kterou potřebují. Příkaz k inkasu a svolení k inkasu jsou tedy vzájemně propojené, a pokud není na druhé straně inkaso povoleno, energetická společnost si žádnou platbu nestrhne.

SIPO – produkt České pošty, umožní sjednotit více plateb do jedné (elektřina, voda, plyn, noviny, popelnice, atd.) dá se platit hotově na poště, příkazem k úhradě nebo svolením k inkasu

counting-3125587_960_720
www.pixabay.com

Začala jsem těmi nejzákladnějšími pojmy, jaké další by Vás zajímaly? Učila se u Vás ve škole finanční gramotnost?

 

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *