Hypotéka! Jak a co?

Hypotéka je věda. Nejednou mi dokázala pěkně opepřit moji vtipnou kaši,  naštvat i rozplakat. Ale nakonec se to přece jen povedlo (to píšu v době kdy ještě nic povedený není, ale věřím, že bude-stále mě neopustila naděje). Tím, že čtete tyto řádky, je jasné, že už máme výsledek. V dalších řádcích se pokusím Vám celý proces trochu přiblížit.

První schůzku ohledně hypotéky jsem absolvovala v létě 2017 v ČSOB. Byla hodně informativní a bohužel jsem tam dostala velmi nepřesnou informaci, která mi vše málem překazila. Paní mi řekla, že je pro mě lepší najít si dům s rozpočtem vyšším, než mám v plánu si půjčit. Příklad: rozpočet na dům v projektu je 2 mil. a žadatel si chce půjčit 1,5 mil. Tím pádem při výběru projektu, jsem na uvedený rozpočet moc nehleděla.A to je velká chyba! To si někam zapište a milionkrát podtrhněte!!!

Jak jsem vybírala projekt najdete tady. Projektant by s vámi vymyslel dům i rozpočet podle možností. Proto už všem doporučuju hned projektanta.

Touhle chybou si teď musím vzít hypotéku skoro dvakrát vyšší než jsem původně plánovala. Banka potřebuje jistotu, že za půjčené peníze, stavbu dokončím, ale na základě mého slibu, hypotéka schválit nejde.

Obecně bych tedy řekla, že je rozumné mít rozpočet v projektu v podobné částce jako bude v žádosti o hypo a taky je rozdíl mezi rozpočtem domu na klíč a svépomocí.  My si vše budeme shánět ve slevách nebo bazarech. A hodně si toho zařídíme sami. Navíc, nevyčerpaná částka jde vrátit, ale taky je dost možný, že to utratíme, žejo. Přesnou splátku budeme vědět, až bude vše hotové, podle toho kolik peněz nakonec vyčerpáme, ale pořád se to vyrovná nájmu ve větším městě a dost možná i levněji.

Hypotéka není zadarmo. Jsou tam poplatky a poplatky.

Pozor! V celém článku popisuji zkušenost u ČSOB, která je zprostředkovatelem hypoték od Hypoteční banky. Poplatek za odhadce 5.000 Kč, za potvrzení o bez dlužnosti v případě nepozastaveného živnostenského listu 100 Kč a za vklad věcného břemene 1.000 Kč (měli jsme na cestu, ale nebyla v katastru), 1.000 Kč vklad zástavy nemovitosti na katastr, 1.000 Kč čerpání úvěru.

Půl roku od podání žádosti jsem jen dodávala další a další dokumenty, psychika dostala opravdu dost zabrat. „Je to dlouhý. Je to náročný. Je to vlastně nekonečný. Dlouhý měsíce nejistoty střídají pocity zoufalství.“ První část peněz nám pak načerpali jen pár dnů po té, co jsme jim předali stavební povolení. Peníze čerpají jen v takové výši, jakou jim můžeme zastavit na oplátku. V našem případě hodnotu pozemku. A pak další a další. Před každým čerpáním chodí odhadce.

Díky novým podmínkám, si snadno uděláte představu o tom, jakou částku si můžete dovolit půjčit. Žádná hypotéka neprobíhá stejně, je mnoho variant a cest, jak peníze schválit nebo čerpat, na Vaši konkrétní situaci vám tedy odpoví pouze v bance a nebojte se ptát u více společností, všude to může probíhat trochu jinak.

5 thoughts on “Hypotéka! Jak a co?

 1. Ahoj,
  dost jsem přemýšlela, zda něco psát, ale říkám si, že každá zpětná vazba je dobrá i když není dvakrát pozitivní.
  A komentář můžeš vždycky smazat.
  Každopádně jsem chtěla říct, že jsem od článku očekávala víc. Ze začátku jsi mě navnadila, tím, že napíšeš jak to probíhalo a co a jak…ale popravdě těch informací je tam fakt minimum, ať už o průběhu tak o tom, co si ty u konkrétně CSOB musela dokládat.
  Chápu, že finance jsou ožehavé téma a nečekala jsem, že budeš vypisovat kolik za kolik výše úvěru a tak, ale čekala jsem více popsaný ten průběh, co po tobě chtěli za doklady, jestli probíhalo nějaké zasílání faktur apod….a to jsem se popravdě nedozvěděla vůbec.
  Takže za mě super nápad na článek, ale myslím, že si to mohla trochu…jinak uchopit a více popsat.

  Jak říkám, je to můj subjektivní názor a nemyslím tím nic zlého. Jen zpětnou vazbu. 🙂

  1. Ahoj, děkuji za připomínky, asi jsem nezvládla svůj tok myšlenek a taky jsem nechtěla, aby byl článek moc dlouhý. Zkusím ho později třeba aktualizovat 🙂

   1. Ahoj, určitě jsem pro. 🙂 Téma je to opravdu hodně zajimavé, zvlášť pro mladé, kteří o hypotéce uvažují a zatím jsou ve fázi „plánování plánovaní“, takže ještě nikde nebyli a zatím jen koukají po internetu. 🙂
    Takže pokud někdy zaktualizuješ, tak dej vědět, ráda se mrknu. 🙂

 2. Ahoj, dnes jsem narazil na zde přítomnou fajn kreativní a plně imformovanou stránku.. ake skoda, že se u toho to budu více nerozepsalo.. plánujeme stavět a čím více informací, tím lépe… a nejenom pro nás.. 👍 Bude tedy aktualizace?… 😏😀

  1. Michale, moc mě těší, že je pro tebe blog přínosem. Je něco konkrétního, co by tě zajímalo? Pokusím se článek zpracovat co nejdříve.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *