Jak dlouho…

Jak dlouho trvá trvá koupě pozemku – pokud se rychle domluvíte a souhlasíte s navrženou smlouvou tak do měsíce. Minimální čekací lhůta na zapsání do katastru je totiž 21 dní a maximální 30 dní.

Jak dlouho trvá koupě samotného projektu na dům – při objednání typového domu, ho můžete mít do 3 týdnů doma, s projektantem je to hodně individuální a většinou vám dodá i s usazením na pozemek a s navržením přípojek energií.

Jak dlouho trvá usazení domu na konkrétní pozemek – tuhle činnosti už opravdu musí dělat člověk-projektant, nedá se objednat na internetu, takže záleží na situaci projektanta, jaké má časové možnosti dodání. U nás to trvalo asi 2 měsíce, než si projektant zjistil všechny informace o obci a jejich pravidlech při stavbě nebo všechny průzkumy a prohlášení.

Jak dlouho trvá vyřídit všechny dokumenty dotčených orgánů – na toto téma je na blogu už jeden článek, kde zmiňuji lhůtu 4 měsíců, po odevzdání bylo potřeba zařídit ještě nějaké další dokumenty a tak se celkově vyřizování protáhlo na 7 měsíců. Tyto dokumenty mívají z pravidla platnost 1 rok. A lhůta na jedno vyjádření je 30 dnů, naštěstí je vraceli i dříve.

Jak dlouho se vyřizuje povolení souboru staveb – 3 paré stavebního projektu, energetický štítek a všechny další dokumenty, které jsem sháněla v předchozím bodě a které už ani nedokážu vyjmenovat, jsem odevzdala. Za 14 dní už jsem dostala oznámení o zahájení řízení a od doby převzetí mají všichni účastníci řízení (sousedi a energetické společnosti) možnost do 15-ti dnů podat odvolání. Dále přijde Společné povolení a tady je taky lhůta 15-ti dnů pro všechny strany, lhůta se však počítá od převzetí na poště. Čeká se tedy necelé 2 měsíce pokud nemáte souseda „rejpala“.

Jak dlouho trvalo tohle celé – mně to trvalo necelé dva roky, ale když si sečtu všechny lhůty, vychází mi přesně 12 měsíců – dost času mi uteklo při výběru projektu, ten nevyberete za jeden den. A určitě si některé body zvládnete zařídit rychleji, například ta vyjádření může udělat projektant, který s tím má zkušenosti.

A pevně doufám, že Vám všem to půjde rychleji! Máte s tím už někdo zkušenosti? Jak Vám jednotlivé etapy trvaly dlouho?

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *