Jak si vytvořit domácí čistič

V souvislosti se snižováním odpadu , jsem se proklikala k jednoduchému receptu na domácí universální čistič, který je vlastně ze zbytků a umyjete s ním celou domácnost. Hned na začátek-opravdu funguje!

Čeká se na něj 3. měsíce, ale to mě přece neodradí! Už při prvním pokusu jsem si připravila rovnou dvě várky, protože budou ty Vánoce a k úklidu se chtě nechtě dostaneme.

Potřebujeme:
uzavíratelnou lahev (já použila skleněnou od kečupu)
ocet
citron
teatree olej

IMG_20181028_103127-02.jpeg

Do 3/4 lahve nalijeme ocet a přidáme slupky od citronů. Zavřenou lahev necháme v chladu a temnu. Pokud mám časem další slupky, tak je do směsi přidám. Na lahvi mám samolepku s datem vytvoření, abych věděla kdy přijde „jeho čas“. Takto jsem si každý měsíc vytvořila nové směsi, aby mi postupně „dozrávali“. Hotovou směs jsem po 3 měsících slila do rozprašovače, přikapala asi 10 kapek teatree. Vůně octu je i tak hodně silná a pro naše malé prostory to není nic příjemného, ale stačí otevřít okno, pohyb při úklidu mě stejně zahřeje.

Účinky jednotlivých složek:
Citron – má dezinfekční a antibakteriální účinky, skvěle si poradí se rzí i vodním kamenem a navíc krásně voní a má bělící účinky.

Ocet – je skvělý na odstranění vodního kamene a mastnoty.

Teatree olej – dezinfekce

= skvěle funguje v koupelně, na špínu od psů, troubu i zrcadla a skla (závěrem je potřeba vyleštit papírem)

Výrobní cena jedné dávky nepřesáhne 10Kč. A tady už pár ukázkových změn.
IMG_20181120_114629-01.jpegIMG_20181120_114239-01.jpeg

Stojí za to i v případě, že Vás zero waste nijak moc nebere! Je fakt skvělý!

4 thoughts on “Jak si vytvořit domácí čistič

    1. Řekla bych, že je to kvůli nějaké chemické reakci a vylouhování kyseliny z citronů. Ale byla jsem netrpělivá a zkusila to po 2 měsících a taky to funguje.

  1. Musím říct, že mě to zaujalo hned v úvodu. Články DIY mě prostě berou. Co mě celkem dost odrazuje je octový smrad. Přiznám se, že ten naprosto nesnáším. Octem vymývám pravidelně lednici a vždycky pak větrám o sto šest. Takže si nedokážu představit uklízet tím půl domácnosti.
    Ale je to super nápad a rozhodně tím člověk ušetří. 🙂

    1. Já ten octový smrad taky nemám ráda, ale s tím citrónem mi to ani tak nevadí . A hlavně když vidím ty výsledky!

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *