Kolik stojí stavební povolení?

Stavební povolení je důležité nejen pro počátek stavby, ale hlavně pro načerpání hypotéky. A to spolu vlastně dost souvisí. Bez peněz stavbu moc nerozjedete a v dnešním článku jsem (snad) shrnula všechny výdaje, které Vás čekají ještě před tím.

Varování: průběh může v jiných částech republiky lišit, já mám zkušenost pouze v Královéhradeckém kraji. Nejlepší je, se zeptat přímo na Vašem stavebním úřadě. Zkušenost s byrokracií jsem popisovala v tomto článku.

Pod pojmem stavební povolení se obecně skrývá mnoho dalších pojmů. Stavební povolení jako takové, ohlášení stavby nebo společné povolení souboru staveb. Společné povolení je nový pojem od roku 2018, tato novinka by měla urychlit proces schvalování – zahrne dům, garáž i zahradní domek do jednoho procesu. Nechci Vám tu psát nepodložené informace a tak se o tomto způsobu povolení informujte u svého stavebního úřadu. Tam mi ho také doporučili, když jsem původně přišla se žádostí o stavební ohlášku.

Naštěstí už máme v ruce ceduli s nápisem STAVBA POVOLENA a tak se můžeme poděli o to, kolik to celé stojí peněz. Našetřit nyní musíte nejen k získání hypotéky, ale i na výdaje, které se naskytnou ještě před žádostí o hypotéku. První je pozemek – naprosto individuální k vašim preferencím.

Druhá nemalá investice je projekt domu. Třetí věc, na kterou byste měli mít peníze je elektřina, jestli u pozemku ještě není zavedená, počítejte s tím, že můžete čekat i rok, než ji tam dodavatel dotáhne. Pro povolení stavby není nutná, ale bez ní toho moc nepostavíte. Další důležitá přípojka je voda. My ji teda do teď nemáme, tak zatím ani nemohu říct kolik stojí, ale je také moc důležitá. My jsme vodu vozili v kanystrech a nebo sbírali ze střechy zahradního domku.

Peníze prostě lítají a ještě jste si ani neumazali kalhoty.

A protože miluju orientační rozpočty, abych věděla s čím asi počítat, tak tady to je:

  • Pozemek ??? záleží na aktuální nabídce a vašich možnostech
  • 20% z hodnoty nemovitosti z vlastních zdrojů (př. hodnota nemovitosti po dostavbě je 2.500.000 Kč → 20% = 500.000 Kč) nebo dát do zástavy jinou nemovitost
  • Odhadce 5.000 Kč
  • Geodét (vyměření pozemku) a kupní smlouva cca 5.000 Kč
  • Projekt – 34.000 Euroline pouze dům + projektant osazení a přípojky 30.000 Kč
  • Elektřina 12.500Kč pro ČEZ + 10.000 sloupek na hodiny a elektrikář (jistič 3x25A)
  • Úřady 3.000
  • Samotné povolení – dle ceníku stavebního úřadu – okolo 6.000 Kč

Je to tedy minimálně 100.000 Kč (+ pohyblivé složky), které musíte mít k dispozici aby se něco začalo dít.

Líbí se Vám tyhle cenové rozpočty?

1 thought on “Kolik stojí stavební povolení?

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *