Prádlo a praní

Právě se mi čistí pračka a tak mě napadlo, předat Vám pár informací, které Vám ve škole neřeknou a jsou dost důležité. Z jedné školní přednášky si pamatuji jen jednu informaci ohledně praní. Byla to přednáška na základní škole o severním pólu, je to pár let a už tehdy tam ve sněhu našli stopy pracího prášku. Snažím se tedy prát ekologicky, vyrábím si vlastní prací prášek a nepoužívám aviváž. Snad se někdo takový najde i mezi Vámi, nechceme přece vypouštět další chemii a pěstovat v ní třeba zeleninu.

Pokud jste přehlédli první větu, tak PRAČKA SE MUSÍ ČISTIT. Opravdu se nevyčistí sama při praní. Naopak se špína z našeho prádla může usadit a v téhle špíně si pak perete svoje další kousky a považujete je za čisté. Pračku jsem teď zapnula na 60°C do zásobníku na prášek jsem dala půl hrnku jedlé sody a do bubnu pračky nalila hrnek octa (na vodní kámen). Aby to nepralo úplně na prázdno, tak tam mám svoji látkovou houbičku na nádobí. Po ukončení cyklu taky vyndám celý šuplíček na prášek a umyji ho od zbytků. Nesmím zapomenout ani na filtr, jestli se Vám z pračky něco ztratilo, s největší pravděpodobností to najdete u filtru. Ten bychom měli čistit zhruba jednou za půl roku.

Běžné praní dávám na 40°C, to aby sed zničily bakterie, které přežijí naši tělesnou teplotu, vyšší stupeň by neekologicky plýtval energií.

Také jsem zmínila, že nepoužívám aviváž. Většina lidí ji používá kvůli vůni nebo pro změkčení prádla. Podle všeho však byla aviváž vytvořena pro odstranění elektrostatického náboje, ale jinak je to pouze předražený chemický odpad (jsem někde četla) a tahle chemie nám pak proniká do kůže, takže si tenhle produkt docela ráda odpustím. Více se o aviváži můžete dočíst třeba tady. Použití aviváže nijak nesouvisí s  čistotou prádla, takže co voní nemusí být nutně čisté a hlavně – voní něco lépe než sluncem usušené prádlo?

Jak čistíte nebo perete vy?

3 thoughts on “Prádlo a praní

    1. Je to děsně jednoduchý 😊 vezmeš 1kg sody na praní a nastrouháš k tomu 100g mýdla na praní. To je celé. Na jednu plnou pračku dávám dvě lžíce. Pro bílé prádlo můžeš do směsi přidat bělidlo. Za pár kaček spoustu vypraných praček.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *