Připojení elektřiny

No, takže pozor, tenhle článek mám rozepsaný od začátku blogu, to znamená přes rok. A elektřinu zařizuji už skoro dva roky. Jestli máte pozemek bez přípojky, tak čtěte pozorně. S klidným svědomím můžu říct, že je to jen o čekání a trpělivosti, ale to je celá stavba domu. Zase jsem udělala pár chyb, tak se prosím poučte a nedělejte je! Ať můžete ušetřit čas i peníze.

Žádost o připojení jsem podávala v květnu 2017 a proud nám teče až teď. První krok je tedy podat žádost o připojení na ČEZ (je možné, že jiná společnost postupuje jinak) a připravit si alespoň 50% poplatku za připojení. Při žádosti jsem zvolila zbytečně silný jistič a tak mi tento poplatek vypočítali na 20.000 Kč, nebyl vsak problém jistič změnit na nejčastějších 3 x 25 A. Tam je poplatek 12.500 Kč. Zaplatila jsem půlku a čekala.

Čekací doba 9 měsíců, prej. Čekala jsem celý rok. Přípojku udělali v květnu 2018. Na základě toho jsem jim odplatila zbytek poplatku a vybudovali jsme si pojistkovou skříň samozřejmě sami (omluvte mě, pokud používám špatné odborné výrazy, ale v elektřině se vážně nevyznám), je to ta skříňka kde jsou hodiny a pojistky. Tady je moje první rada, v mezičase si zajistěte tuhle pojistkovou skříň, ať je průběh co nejkratší.

Skříň jsme si sami vyzdili, podkopali pro protažení kabelů, zadělali dvířky. Otvor pro všechny ty přístroje jsme dělali stejně veliký jako by měla koupená skříňka. Druhá rada- nejdřív si vždy zjistěte u distribuce jakou skříň máte mít. My jsme celý prostor vyzdili a zadělali jen dvířky, ale později jsme se dozvěděli, že to takto nesmí být. Dvířka musí pryč a do otvoru se vsune typizovaná bedýnka ČEZem schválená. Chvíli jsme si tedy mysleli, že to byl zbytečný výdaj, ale nakonec to přece jen šlo zařídit. Jen ty nervy!!

Dalším krokem je elektrikář, který vše připraví a udělá revizi, ten náš měl na všechno spoustu času, následovalo tedy několika měsíční zdržení, ale pak už to jde jako po drátkách a těch 14 dnů , než to ČEZ schválí, uteče jako voda (oproti tomu všemu předtím).

IMG_20190326_145202.jpgIMG_20180818_095643.jpgIMG_20180818_113058.jpg

Je to vážné dlouhé, ale naštěstí máme hodného souseda, který nám elektriku půjčil. Paradoxně jí měl totiž dřív než my a to začal vše vyřizovat až mnohem později. Teď už tam budeme v plném pohodlí.

Rozpočet:
materiál na stavbu elektroměru a plynoměru – 4551 Kč

+ elektrikář ?? (i na fakturu má dost času)

4 thoughts on “Připojení elektřiny

 1. Tenhle článek už jsem před pár dny tady u tebe četla. Vzhledem k tomu, že se zabývám inženýrskou činností ve výstavbě, tak mě dost zajímalo, jak jste to s tím připojením elektřiny vlastně měli.
  To že RD mají nejčastěji tří fázové jističe po 25 Amperech (samozřejmě záleží na požadavcích klientů, ale standardně volím právě to) pro mě novinka nebyla. Co mě ale překvapilo je, že vám nikdo neřekl, nebo jste nikde nevyčetli, že mají ČEZ (i E.ON) nějaké standardy elektroměrových skříní. Nechci teď kecat, ale u ČEZu na konci smlouvy o připojení k NN by měla být stránka s technickými požadavky a mimo jiné by tam mělo být uvedeno něco ohledně tady těch elektroměrových skříní. Ale to jen tak na okraj. Úplně jistá si tím nejsem, realizaci už pak neřeším.

  Každopádně jsem se chtěla zeptat, jak přesně jste to nakonec s tou přípojkovou skříní (montuje a zajištuje ČEZ/E.ON) a elektroměrovou skříní udělali? Pokud jsem to z popisu a fotek pochopila správně, tak přípojkovou skříň jste nechali stát volně (plastový pilířek), a PER a HUP (plastové pilířky) jste schovali jakoby do té zděné budky a osadili dvířky? Z textu totiž vyplývá, že vám dvířka ČEZ neodsouhlasil. Tak si nejsem jistá, zda neodsouhlasil dvířka nebo spíše to, že jste uvnitř neměli původně vloženou ten plastový elektroměrový rozvaděč, který by byl podle jejich standardů.

  Uff, jsem se trochu rozepsala. Každopádně to neberte vůbec zle, spíš jsem zvídavá. Jak říkám, realizaci už neřeším, tak se o tom chci dozvědět něco nového. 🙂

  1. Děkuji za reakci. Elektroměrný pilíř jsme si sami vyzdili a osadili dvířky. Že je to špatně nám řekl už elektrikář, takže dovnitř zajistil vše potřebné aby to bylo v pořádku a ČEZ vše schválil.

 2. Závidím Vám. Jen 2 roky? Žádost o přípojku máme od 31.8.2016. Dnes je 20.12.2019 a dosud nám nic neteče, tedy míněno: proud elektrický. Za mě je ČEZ odporná a škodlivá instituce: na zákaznických linkách si nás přehazují jako horký brambor, nikdo s ničím (až na jednu výjimku) nechce nic mít, s ČEZem spolupracující instituce jsou laxní – každému je jedno, že vy svítit ani topit na Vánoce nebudete – oni přeci budou v teple čučet na telku, všechny písemnosti STÁLE posílají na původního vlastníka pozemku, s nímž jsme žádost o přípojku převedli přímo na ČEZ POINTU v červnu 2017 – my zatím nemáme žádné dokumenty, kdybych výkresy od projektanta osobně nedovezla na stavební úřad, tak nebudeme svítit nikdy (tedy to se ještě může stát, neb není hotovo). Mohla bych pokračovat. Takový hnus jsem snad ještě nezažila, a to se prsí, jak jsou zákaznicky proaktivní a přátelští.

  1. Martino, to mě opravdu mrzí, také jsme měli se stavbou spoustu peripetií a dost jich určitě ještě bude. Sousedi vedle mají také problém s připojením elektřiny, nechápu jak se to ve stejném místě může stát. Budu Vám držet palce ať je to už brzy vše v pořádku.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *