Dům

Připojení elektřiny

No, takže pozor, tenhle článek mám rozepsaný od začátku blogu, to znamená přes rok. A elektřinu zařizuji už skoro dva roky. Jestli máte pozemek bez přípojky, tak čtěte pozorně. S klidným svědomím můžu říct, že je to jen o čekání a trpělivosti, ale to je celá stavba domu. Zase jsem udělala pár chyb, tak se prosím poučte a nedělejte je! Ať můžete ušetřit čas i peníze.

Žádost o připojení jsem podávala v květnu 2017 a proud nám teče až teď. První krok je tedy podat žádost o připojení na ČEZ (je možné, že jiná společnost postupuje jinak) a připravit si alespoň 50% poplatku za připojení. Při žádosti jsem zvolila zbytečně silný jistič a tak mi tento poplatek vypočítali na 20.000 Kč, nebyl vsak problém jistič změnit na nejčastějších 3 x 25 A. Tam je poplatek 12.500 Kč. Zaplatila jsem půlku a čekala.

Čekací doba 9 měsíců, prej. Čekala jsem celý rok. Přípojku udělali v květnu 2018. Na základě toho jsem jim odplatila zbytek poplatku a vybudovali jsme si pojistkovou skříň samozřejmě sami (omluvte mě, pokud používám špatné odborné výrazy, ale v elektřině se vážně nevyznám), je to ta skříňka kde jsou hodiny a pojistky. Tady je moje první rada, v mezičase si zajistěte tuhle pojistkovou skříň, ať je průběh co nejkratší.

Skříň jsme si sami vyzdili, podkopali pro protažení kabelů, zadělali dvířky. Otvor pro všechny ty přístroje jsme dělali stejně veliký jako by měla koupená skříňka. Druhá rada- nejdřív si vždy zjistěte u distribuce jakou skříň máte mít. My jsme celý prostor vyzdili a zadělali jen dvířky, ale později jsme se dozvěděli, že to takto nesmí být. Dvířka musí pryč a do otvoru se vsune typizovaná bedýnka ČEZem schválená. Chvíli jsme si tedy mysleli, že to byl zbytečný výdaj, ale nakonec to přece jen šlo zařídit. Jen ty nervy!!

Dalším krokem je elektrikář, který vše připraví a udělá revizi, ten náš měl na všechno spoustu času, následovalo tedy několika měsíční zdržení, ale pak už to jde jako po drátkách a těch 14 dnů , než to ČEZ schválí, uteče jako voda (oproti tomu všemu předtím).

IMG_20190326_145202.jpgIMG_20180818_095643.jpgIMG_20180818_113058.jpg

Je to vážné dlouhé, ale naštěstí máme hodného souseda, který nám elektriku půjčil. Paradoxně jí měl totiž dřív než my a to začal vše vyřizovat až mnohem později. Teď už tam budeme v plném pohodlí.

Rozpočet:
materiál na stavbu elektroměru a plynoměru – 4551 Kč

+ elektrikář ?? (i na fakturu má dost času)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí:
Inline
Inline