Projekt k domu a cena

Projektovou dokumentaci mám už několik týdnů kompletně hotovou. Celkově to trvalo rok. V jednom z předchozích článků jsem psala o tom podle čeho projekt vybírat a čím se řídit. V dalším zase o tom, jak jsme si definitivně určili vítězný projekt. Nyní chci popsat svoje zkušenosti a hlavně cenu, která bude začínající stavitele zajímat.

Dlouho jsem váhala jestli si vybrat typový projekt nebo si nechat navrhnout vlastní. Dokonce jsem sama zkoušela nakreslit pár návrhů. Nakonec jsem kvůli omezeným financím zvolila typový projekt. Teď zpětně bych každému poradila vlastního projektanta.

Typový projekt většinou lze poupravit podle Vašich potřeb, tyto změny jsou různě zpoplatněny podle náročnosti. Náš typový projekt je objednaný přes internet a firma zná jen město výstavby – projekt tedy rozhodně není upravený podle typu půdy a dalších okolností,. Je velice obecný. Pracuje jen s ideálním terénem, ideální půdou, ideálním radonem,..

Vlastní projektant si nejdříve zjistí tyto informace a podle toho navrhne hloubku základů a potřebné materiály. Celý dům tak bude podle Vašich představ a cenově to nakonec vyjde podobně.

Ale než jsem tohle všechno věděla, vybírala jsem projekt na internetu. Vítěze jsem pak jednoduše objednala jako když si kupuju třeba boty. Zaplatila jsem zálohu a čekala pár týdnů, než mi došla zásilka na poštu a tam jsem doplatila zbytek. V obří krabici mi přišlo několik kopií projektu domu. je to samostatný dům a je potřeba ještě dokreslit umístění na konkrétním pozemku. Navrhnout přípojky a připojení k domu, plot, bránu, branku a vypsat několik studií. Firma s typovými domy nabízí smluvené projektanty, kteří Vám tuto druhou část dodělají, nikde neuvádí cenu, připravte si minimálně stejnou částku jako stál projekt. A tak jsem se rozhodla tuto druhou část předat projektantovi.

Odvedl skvělou práci, několikrát byl osobně na pozemku a nad typovým projektem dost kroutil hlavou. Nicméně se s tím popral a vše dotáhnul do konce. Jen chci připomenout, že budeme stavět svépomocí a projekt domu od firmy, která Vám bude dům stavět pak může vyjít cenově úplně jinak, možná i zdarma.

Záloha 4.000 Kč
Doplatek 26.770 Kč
Projektant + studie 24.000 Kč

Celkem 54.770 Kč

Znám určitě i dražší projekty, ale mohlo to vyjít i levněji. Jak jste řešili nebo plánujete řešit projekt Vy?

6 thoughts on “Projekt k domu a cena

  1. Naprosto regulerně sobecky hodlámvyužít tchána architekta s vlastní kanceláří plnou dalších architektů a náš budoucí domeček jim zadat. 😀 Koukala jsem na typové domky, ale nic se mi nelíbilo a obávám se, že některé moje představy by mi nezapracovali ani kdybych se uplatila. 🙂

    1. Když máš tak pěknou možnost tak do toho určitě běž. A jak jsem psala, bude to tak lepší, když víš jak má tvůj dům vypadat.

  2. Ráda čtu Vaše zkušenosti a postupy se stavbou. Také tu naši od samého začátku provázejí nejrůznější, někdy až nemyslitelné, komplikace. O sestavování projektu domu ani nemluvě. My jsme řešili zase opačný stav: individuální projekt většího atypického domu – jelikož jsme nenašli vhodného architekta, nakonec jsme si jej sami navrhli: https://bydlimeulesa.cz/blog/projekt-atypickeho-vetsiho-domu-svepomoci/ Budu se těšit na další Vaše články.

    1. Já také ráda čtu zkušenosti ostatních, vizualizace na vaší stránce vypadá na opravdu velký dům. Ten náš se mi nezdá nejmenší, ale vedle sousedů je ten náš docela drobeček.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *