První prohlídka pronájmu, na co si dát pozor

Při svém prvním pronájmu jsem vůbec nevěděla na co se zeptat, po čem pátrat a tak jsem pak docela koukala co všechno musím platit. Proto tu mám pár základních otázek, na které se zeptejte při prohlídce bytu o který máte zájem.

pots-716579_960_720

Co je obsaženo v nájmu? (vodné a stočné, elektřina, společné prostory, internet-případně s nájemní smlouvou je potřeba zařídit na jméno nájemce)

Mohu malovat, tapetovat, vrtat? (někteří majitelé mají na svůj byt specifické nároky)

Jaké spotřebiče/nábytek tu zůstanou?

Jaké poruchy si hradíme sami a jaké majitel? (byla jsem měsíc nastěhovaná a rozbil se bojler-musela jsem platit sama, tyto větší opravy by podle mě měl řešit majitel, pokud už při prohlídce nebo předání vidíte závadu, chtějte po majiteli opravu ještě před nastěhováním)

Jsou nějaké další výdaje? (v jednom pronájmu jsem si sama platila revizi plynového topení, které bylo samozřejmě majitelů a revizi komína)

Patří k bytu např. sklep nebo parkovací stání? (k současnému bytu mám takovou malou komůrku, ale nemám přístup do kolárny, protože jsem si o něj neřekla)

Kdy se mohu nastěhovat?

Kdy je splatný nájem/kauce? (domluvte si pevný termín do kdy máte částky zaplatit a ať je to i ve smlouvě, pokud Vám to nevyhovuje, nebojte se ozvat, nájem se špatně platí 10. když výplata je 15.)

A nakonec ještě 3 rady: 

– prověřte si nemovitost na online katastru nemovitostí-skutečně patří tomu, kdo Vám byt ukazoval (nebo koho zastupoval makléř)? Není na nemovitost uvalena exekuce? To vše se tam dočtete.
– Při prohlídce nedávejte najevo svoje emoce, vždy chtějte čas na rozmyšlenou a na prohlídku běžte s někým dalším (partnerem, kamarádkou,…). Byt si nafoťte nebo nakreslete a případné nápady a emoce můžete probrat později v kavárně.
-Nebojte se zeptat na cokoliv co Vás napadne, vyzkoušejte si otevřít dveře jestli nevržou, projít každý kout, jestli je podlaha v pořádku,.. atd.

Jaké rady byste ostatním předali Vy?

1 thought on “První prohlídka pronájmu, na co si dát pozor

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *