Rozvody vody, elektřiny a odpadu

Po střeše a montáži oken jsme dělali spoustu „maličkostí“ jako škrábání zdí od nečistot a nerovností (v prosinci supr aktivita na zahřátí), navařovala se lepenka v pokojích(taky super na zimu), dozdívali se poslední nenosné příčky a penetrovaly zdi.

Rozvod pro elektřinu jsme si vyměřovali a vysekávali sami. Koupili jsme korunku na vrtačku přímo na el. krabičky a vrták – silný asi jako palec. Obojí bylo malé a muselo se převrtávat!

Zásuvky i vypínače jsem si vyměřovala sama a jinak bych to ani nechtěla. Vše jsme měli předem promyšlené a stejně jsem dělala menší změny, které mě napadly až na místě. Řídila jsem se heslem: radši víc, než míň. A tak máme za televizí spoustu zásuvek, že i elektrikář kroutil hlavou, stejně jako nad jedním světlem, které se ovládá 4 vypínačema. Snažili jsme se to vymyslet tak, aby se nám pohodlně žilo. Nezapomněli jsme ani na zásuvku po stromeček nebo pro vysavač. Zbytek odborné práce – usazení kabelů a krabiček – si udělali elektrikáři. Naše elektrika je obyčejná a „hloupá“ moderní možnosti jsme do domu nedávali. Páni elektrikáři náš navštíví znovu, aby do připravených krabiček vložili stojky, přes které to všechno bude fungovat.

Vodu a odpad jsme připravovali současně, zase se muselo sekat a v tom nám dost pomohla korunka na krabičky. Trubky na vodu nám svařil instalatér a dohlížel i na odpad, ale ten jsme si dávali sami. Současně s tím jsme si také zazdívali systém pro závěsný záchod nebo balili vodu do tubexu. Dělalo se spoustu věcí najednou.

Už při vysekávání mi bylo ouzko a po tom všem se to zase muselo uklidit a zaházet do hladka. Byla to celkem zdlouhavá práce, ale moc mě bavila. Měla jsem svojí metodu a každej zedník se mě snažil naučit zase tu svojí…

Nejvíc pozitivní a příjemné na téhle etapě byla cena, ze všech předchozích byla totiž nejmenší. Odhadem jsme potřebovali 60 metrů trubek pro vodu studenou i teplou. Odpadních bylo asi 20 metrů. Pro elektřinu byl použitý kilometr kabelů. Vše výše popsané nás vyšlo na 55.000 Kč a 80 hodin/osobu naší práce.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *