Šetrnější domácnost 2.

Před časem jsem vydala článek o tom jak mě chytlo být víc eko. Dnes tu máme pokračování a shrnutí aktuální situace. Schválně nepíšu Zero waste, přestože je to teď tak populární, protože já nejsem zero. Jen se snažím odpad snižovat a dělám takové kroky, jaké uznám za vhodné a jaké mi vyhovují. 

Jako první jsem vyměnila obyčejnou houbičku na nádobí za látkovou. V popisu slibuje výrazné snížení mycího prostředku a dlouhou životnost. Používám ji už víc jak 9 měsíců a mezitím jsem si pořídila další dvě.  Vyhovuje mi, že jedna strana je látkou a druhá je „drátěnka“ kterou vydrhnu fakt všechno a tak jednu používám na úklid domácnosti. Jsem s ní vážně spokojená, jen ta drátěnka už je po tolika měsících dost poničená.

Zároveň jsem vyměnila i mycí prostředek. Už pár měsíců jsem používala značku Frosh, to je jedna z eko značek. Mimo internetové obchody jsem ji viděla třeba v Hornbachu (tam jsem teď jako doma). I v „obyčejném“ Albertu se dá sehnat třeba Jelen s brusinkovou vůní. Při jiné návštěvě Alberta jsem zkusila jejich eko prostředek a líbí se mi mnohem víc, než ten od Jelena. „Alberťácký“ víc pění a vydrží mi pěnit skoro celou dobu než umyju plný dřez a myje se s ním jedna radost.

Ostatní čistící prostředky postupně měním za ty doma vyrobené, hlavně proto, že obaly od těchto prostředků se nedají vytřídit. A to přeci nechceme. Na nevytříditelný odpad bych se chtěla zaměřit nejdřív. Prostředky si vyrobím sama, ze surovin, které jsou v „přátelštějším“ obalu. Vyrobila jsem si prací prášek a aviváž nepoužívám vůbec. O tom jak peru jsem psala zde. A o universálním citronovém čističi jsem psala zase tady.

Nejradši bych si pořídila a bytový komposter, než budeme mít u domečku ten klasický. Kdyžtak mi napište, jestli s ním máte zkušenosti.

Je tu spousta dalších malých krůčků, ze kterých se snažím udělat rutinu, jako třeba dojít si v práci do kuchyňky pro hrnek u dělat si kávu z automatu do něj, abych ušetřila jednorázový kelímek. 

Zajímáte se o to co se může třídit? Nějaká věc Vás překvapila? Podělte se o to v komentářích.

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *