Šetrnější domácnost

Tímto se přidávám k převeliké rodince eko vyznavačů. Už je to dlouho co sleduji videa a články ohledně zero waste, ale zlom nastal až na letošní dovolené. Každý se k tomu musí nějak dopracovat sám a určitě mi hodně pomohlo, že už jsem vlastně věděla jak moc velký problém to je a jaké jsou kroky které bych měla udělat. Takže pokud si to po tomto článku uvědomí třeba jen jeden člověk, stalo to za to. Na dovolené u moře jsme viděli tolik odpadků a tolik plýtvání, že nám to nedělalo vůbec dobře.

wild-flowers-3528618_960_720

Ekologičtejší bych chtěla být i celkově v domácnosti. Hlavně proto, že u domečku budeme mít čističku odpadních vod a do ní by nemělo přijít něco extra chemického. Proto jsem se rozhodla upravit domácnost už teď, aby to potom nebyl takový šok.

Zero waste je teď už životní styl, kdy se snažíme redukovat náš odpad a celkově vést ekologičtější domácnost, která tolik nebude znečišťovat naši půdu, vzduch nebo vodu. Spoustu lidí vidí ekologii jen v třídění odpadu, ale odpadem to končí. Začíná to u nákupu. V tuhle chvíli se o zero waste zajímá opravdu hodně lidí a ti všichni dělají malé i velké změny ve svých životech, aby vytvářeli méně odpadu než doposud. Těch lidí je opravdu hodně a další se postupně přidávají. Postupně se ukáže síla jedince. Když začneme u sebe a udělá to tak mnoho z nás, můžeme něco změnit.

Doma mě potěšil celkem kladný ohlas na naši novou méně odpadovou domácnost. Už dlouho se snažíme vozit v autě použité igelitky na případný nákup, ale dost často je zapomínám vracet zpátky do auta. To se mi stalo právě v den, kdy jsem oznámila náš nový směr. A víte co? ON sám našel papírovou krabici ve které jsme nákup odnesli. A víte co? Pak jsem si vzpomněla, že jsme to s mamkou dělaly taky, už když jsem byla malá. Šetřily jsme peníze, ale i to se počítá. Takže, berte si krabice a vlastní tašky! Šetříte peněženku i svět od plastů.

Ten den, kdy mi to celé došlo, že už vlastně nechci hospodařit tak jako do teď, jsem celý den koukala na eko videa a četla články, co a jak vyrobit, nahradit, třídit nebo kompostovat. Čím pro začátek přispějeme ke snížení odpadků?

 1. Nepoužívání papírových utěrek
 2. Nepoužívání plastových krytů na kafe (nejlépe nepoužíváním jednorázových kelímku úplně)
 3. Využití igelitek až do rozthání
 4. Preference papírových nebo žádných obalů
 5. Výroba vlastních úklidových prostředků (až dopotřebuji ty co mám doma)
 6. Pěstování vlastních bylinek/ovozel (víte jak to s kytkama neumím, ale budu se snažit!)

Je to trochu jako vracet se zpátky do dětství, kdy bylo normální používat látkové kapesníky nebo chodit na nákup se síťovkou, vývojem doby se však všechno mění a dost jsme zpohodlněli, už nemyslíme dopředu, ale jen na aktuální moment a to je potřeba změnit a více přemýšlet nad důsledky. Kolik z Vás jezdí k moři? A kolik z Vás se za pár let nechce koupat v odpadcích? Proto by se mělo třídit. Spousta materiálu jde znovu využít nebo se aspoň spálí, netříděný odpad pálit nejde a tím vznikají hromady nemizejícího odpadu.

Také se snažíte myslet dopředu nebo je Vám to jedno?

3 thoughts on “Šetrnější domácnost

 1. Super rozhodnutí 🙂
  Vlastní kelímek na kafe, kafe z obchodu, ne z automatu.
  Igelitky v šuplíku na zvláštní příležitosti (např. sběr odpadu z lesa). Jindy používat své látkové.
  Vlastní pytlíky na nákup.
  … A další 🙂
  Držím palce 🙂
  … Přes co jede tenhle web? 🙂

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *