Výběr a montáž oken

Jako první vybíráme materiál.  V nabídce je dřevo, hliník a plast. My vybíráme plast a to kvůli financím a  budoucí starosti o materiál. Dřevo vychází nejdráž a hliník by byla zlatá střední cesta.

Pak jsem se ponořila do všech možných stavebních diskuzí a závěr? Počet komor není až tak důležitý. 6 nebo 7 není takový rozdíl, větší rozdíl je ve skle. Dvouskla se používala dřív a je to levnější varianta, používá se většinou u rekonstrukce. Trojsklo má lepší izolační vlastnosti a používá většinou v novostavbách.

Sníme o „šoupacím“ okně z obýváku na terasu. Jednak proto, že to vypadá dobře a nezabírá místo. Takové okno ve velikosti pro náš projekt se pohybuje v ceně 60.000 – 200.000 Kč, jsou totiž dva druhy takových oken. Dražší je HS portál, který má bezbariérový práh a kliku na obou stranách, to znamená, že se okno musí zamykat klíčem. Levnější varianta je PKS, která mí kliku jen zevnitř. Každopádně si teď uvědomujeme jednu velkou nevýhodu – okno se nedá z venku zavřít, je tam stále mezera. Uvidíme jak nám to bude při bydlení vadit nebo jak to vyřešíme.

Barvy nám byli jasné hned, ikdyž jsem v prodejně trochu znejistěla, dřevěné přírodní dřevo vypadá prostě skvěle, ale aby nám ladila střecha, okapy a okna, máme vybraný antracit (antracitově šedá dřevo-rám není hladký). Barvu jen z venku, uvnitř bílá.

Poslali jsme několik poptávek online, ale pak jsme se v pár firmách zastavili osobně a nakonec vybrali jednu z nich. Rovnou jsme si vše osahali a vybrali kliky. Osobní návštěvu určitě doporučujeme.

Místo vnitřních žaluzií jsem si vyhlídla rolety den a noc, jsou hezčí,  lépe se udržují a mohou suplovat záclony (který teda taky moc nechci). Ve hře bylo i venkovní stínění. To zatím necháváme otevřené, může se dodělat později. Uvidíme jak to bude vypadat toto léto.

Vybrali jsme od firmy Oknostyl, trojsko a 6 komor, zevnitř bílá a z venku antracit, líbí se mi, že nejsou vnitřní rámy tak robusní jak je většinou známe.

Od objednávky a zaplacení jsme podle smlouvy měli čekat 10 týdnů na dodání. Montáž probíhala těsně před termínem. Montážníci na mě nepůsobili moc profesionálně, ale svou práci udělali. Montovali v listopadu, v mrazu asi od 9 do 16, kdy už byla skoro tma. Pár věcí se pak ještě dodělávalo těsně před Vánoci.

U montáže jsme byli přítomní a tak jsme mohli postupně sledovat a kontrolovat stav oken, určitě se zaměřte na škrábance na rámech nebo sklech, každý flíček zkuste prstem odstranit, zkoušejte jak se okno otvírá (ale opatrně, vše je čerstvé).

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *